Wybieramy kominek do domu

Budując obecnie dom i planując kominek, należy tak go wykonać, aby mógł on służyć również jako piec oraz stanowić cześć zabudowy jaką zawierają projekty domów. Kominki takie powinny być zaopatrzone w drzwiczki stalowe lub ze szkła, takie rozwiązania zawiera kosztorys budowy domu. Ognioodporne drzwiczki ze szkła mają tę zaletę, że można obserwować przez nie proces palenia się, czego żąda się od kominka ze względów nastrojowych. Stosowane w kominkach klapy umożliwiają zmniejszenie ciągu kominowego, a tym samym zmniejszenie zużycia paliwa, to ważny element biorąc pod uwagę koszt budowy domu. Lepsze wykorzystanie ciepła spalania można osiągnąć w kominkach lub piecach kaflowych, które dodatkowo przystosowane są do ogrzewania powietrzem.  Łazienka na poddaszu to jedno z tych pomieszczeń  w domu, które najgorzej jest ogrzać.

Jednakie budowa ich jest technicznie trudniejsza i znacznie droższa, co określa prawo budowlane. W kominku tego typu utworzona jest wokoło właściwego paleniska i komory dymowej dodatkowa pusta przestrzeń, do której doprowadzane jest systemem rur powietrze z pomieszczenia, powierzchnia zabudowy się zwiększa. Powietrze to po podgrzaniu może być wyprowadzone z tej przestrzeni elastycznym przewodem albo do tego samego pomieszczenia, w którym znajduje się kominek, albo do pomieszczenia sąsiedniego, takie rozwiązania proponują projekty domów parterowych.

Przewodów takich może być kilka, co przewidują projekty domów Archipelag .Budowa domu krok po kroku to trudne zadanie. Istnieją kominki z dwoma przewodami wyprowadzającymi ciepłe powietrze. Zazwyczaj powietrze doprowadzane jest do kominka z tego pomieszczenia, w którym stoi kominek. Budowa domu przewiduje   również możliwość doprowadzania powietrza do kominka z innych pomieszczeń. Jeszcze większego nakładu materiałów instalacyjnych wymagają domy, gdzie  kominek lub piec, który podgrzewa dodatkowo wodę, używa się do celów gospodarczych albo do ogrzewania. Jako elementy grzewcze stosowane są grzejniki, które należy wymiarować z zapasem, ażeby mogły szybciej oddać ciepło wodzie. Dodatkowo potrzebne są tu pompa obiegowa i naczynie zbiorcze.