Rekuperator w nowym domu

Osoby, które nie martwią się stanem wentylacji w domu jednorodzinnym z pewnością nie mogą twierdzić, że zmartwienia nie pozwalają im spać. My możemy mieć jednak wątpliwości, co do tego, czy są to osoby wyjątkowo dojrzałe. O znaczeniu dobrej i sprawnie działającej wentylacji możemy przekonać się, co prawda, przede wszystkim zimą, gdy prasa i telewizja informują nas o tragediach, do których dochodzi tam, gdzie nie była ona przedmiotem troski, dbać o nią powinniśmy jednak nieprzerwanie przez cały rok.

Rodzaj wentylacji, który zastosujemy w naszym domu jednorodzinnym jest uzależniony od wielu czynników. W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na liczbę pokoi i kondygnacji oraz na to, ile osób na stałe zamieszkuje budynek. Nie mniej istotny jest również wybrany przez nas sposób ogrzewania budynku, jak bowiem już wspomnieliśmy, znaczenie wentylacji największe jest w miesiącach zimowych.

Rekuperator w nowym domu
Rekuperator w nowym domu

Najbardziej podstawowy podział mówi o istnieniu wentylacji grawitacyjnej i mechanicznej, jeżeli więc czujemy, że nasza wiedza w tym zakresie jest dość ograniczona, powinniśmy wyjść od niego przy zdobywaniu dalszych informacji. Wentylacja grawitacyjna niemal zawsze okazuje się zresztą niewystarczająca, im więcej informacji zdobędziemy więc o wentylacji mechanicznej, tym łatwiej będzie nam wybrać rozwiązanie, które przysłuży się tak nam, jak i członkom naszej rodziny.

Oczywiście nikt z nas nie ma obowiązku bycia ekspertem od spraw wentylacji, zwłaszcza, że wcale nie brakuje ludzi, którzy pełnią taką funkcję ze względów zawodowych. Jeżeli, mimo wkładanych w to wysiłków, nadal nie wiemy, gdzie i jak zainstalować rekuperator oraz na jaki typ wentylacji się zdecydować, nie powinniśmy zwlekać ze skorzystania z niepodważalnych zalet, jakie posiada możliwość konsultacji z fachowcem. Jego opinia okaże się wyjątkowo cenna nie tylko wtedy, gdy zostaniemy zmuszeni do wyboru najbardziej funkcjonalnej wentylacji, ale i wtedy, gdy przyjdzie nam przygotować się do jej założenia, wysoka jakość tego rozwiązania jeszcze przez wiele lat będzie nam zaś gwarantować beztroski sen. O wentylacji warto pomyśleć zatem wcześniej, aby mieć pewność, że zrobiło się wszystko, by zagwarantować bezpieczeństwo domownikom.